Masz dziś w pracy ważną prezentację, w zasadzie powinnaś być już w drodze, a nadal czekasz aż twój przedszkolak wyjdzie z toalety? Biegunka u dziecka pojawia się zwykle w najmniej odpowiednim momencie i choć sama w sobie z reguły nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia, skutecznie krzyżuje plany na kilka najbliższych godzin lub nawet dni. Co możesz zrobić, by pomóc maluchowi w zwalczeniu tej niedyspozycji?

Niezwłocznie nawadniaj organizm dziecka

Biegunka i towarzyszący jej ból brzucha sprawiają, że pogodny zazwyczaj przedszkolak szybko traci humor i staje się rozdrażniony lub płaczliwy. Spadek nastroju może obudzić w nim małego buntownika, który puszcza mimo uszu polecenia rodziców i otwarcie odmawia jedzenia oraz picia. Mimo iż brak łaknienia w obliczu dolegliwości żołądkowych jest całkowicie zrozumiały, nie należy rezygnować z prób nawodnienia organizmu malca. Nagła utrata dużej ilości płynów i elektrolitów jest bowiem groźna dla zdrowia dziecka – prowadzi do odwodnienia i osłabienia podstawowych funkcji życiowych.

Jeśli w trakcie ostrej biegunki twoja pociecha nie będzie przyjmowała płynów, niewykluczone, że konieczne będzie zastosowanie nawadniania dożylnego i kilkudniowa hospitalizacja.

Wybierz właściwy napój dla malca

Dwadzieścia lat temu remedium na biegunkę u dziecka bardzo często miało postać słabej herbaty lub domowego rosołu. Dziś wiemy, że podobnie jak soki owocowe czy słodzone napoje gazowanecoca cola , są to płyny o wysokiej osmolarności, które działają moczopędnie i dodatkowo nasilają utratę wody z organizmu. Znacznie lepsze efekty przynosi zastosowanie specjalistycznych preparatów nawadniających o obniżonej osmolarności. Doustne płyny nawadniające (DPN) takie jak ORSALIT ® działają szybko i skutecznie dzięki  zawartości wody oraz elektrolitów w proporcjach, które optymalizują ich wchłanianie w organizmie dziecka.

Podczas biegunki warto sięgnąć po ORSALIT ® plus smektyn, innowacyjny produkt, który nie tylko zapobiega odwodnieniu u dziecka, ale także skraca czas trwania przykrych dolegliwości. Podwójne działanie to zasługa połączenia klasycznego DPN ze smektynem dwuoktanościennym w jednej saszetce.  ORSALIT ® plus smektyn przeznaczony jest dla dzieci powyżej pierwszego roku życia oraz dla dorosłych.

Zadbaj o komfort dziecka

Dzieci w wieku przedszkolnym lubią podkreślać swoją samodzielność, ale gdy dokucza im biegunka lub nawet zwykłe przeziębienie, podwójnie doceniają troskę ze strony rodziców. Nawet drobne czynności są w stanie poprawić maluchom nastrój:

  • Przebierz dziecko w ulubioną pidżamę i ciepłe skarpety. Malec nie musi leżeć w łóżku, ale jeśli będzie chciał się zdrzemnąć, miękkie i wygodne ubranie będzie bardziej komfortowe niż jeansy lub sztruksy z szelkami lub paskiem.
  • Poświęć przedszkolakowi maksimum swojej uwagi – przeczytaj mu bajkę, zachęć do wspólnego rysowania i śpiewania przedszkolnych hitów.
  • Gdy dziecko poczuje się lepiej i wróci mu odrobina apetytu, przygotuj mu lekkostrawne danie, które naprawdę lubi.
  • Dbaj o czystość i higienę – wietrz pokój dziecka, wykąp malca, gdy nie zdąży do toalety, pilnuj, by miał na sobie czyste ubranie.

Codzienny kontakt z rówieśnikami sprawia, że przedszkolaki są bardziej narażone na infekcje (np. rotawirusowe) i towarzyszące im niedyspozycje ze strony układu pokarmowego. Na szczęście u większości dzieci problemy żołądkowe mijają szybko i bez powikłań.