Wielu rodziców lekceważy objawy świadczące o potrzebie rehabilitacji niemowlęcia. Na jakie przypadki trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Najczęściej rehabilitacja dzieci jest niezbędna po urazach lub wtedy, gdy dziecko jest niepełnosprawne. Jednak są także inne przypadki, gdy zauważane są zaburzenia w rozwoju psychoruchowym. Można zaobserwować je już wtedy, gdy maluch ma kilka miesięcy. Im wcześniej rehabilitacja dziecka będzie rozpoczęta, tym lepsze wyniki będziemy mogli uzyskać. Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy skorzystać z fachowej pomocy.

Co może świadczyć o zaburzeniach w rozwoju psychoruchowym niemowlęcia?

Rodzice nie muszą posiadać takiej samej wiedzy jak rehabilitant dzieci, niemniej jednak powinni zwracać uwagę na zachowanie dziecka w jego pierwszych miesiącach życia. Zdarza się, że już podczas kilku pierwszych miesięcy zauważane są sygnały mogące wywoływać zaniepokojenie.

Czasami jednak są one rozpoznawalne dopiero po roku, na przykład wtedy, gdy dziecko nie raczkuje, nie próbuje stać samodzielnie lub nie podejmuje próby postawienia pierwszych kroków. Takie sytuacje należy skonsultować ze specjalistą.

Niepokojące objawy wymagające konsultacji z rehabilitantem dziecięcym:

  • trzymanie główki wysoko w trakcie leżenia na brzuchu

  • przekręcenie tułowia wyłącznie na jedną stronę

  • problemy z rozprostowaniem kończyn górnych lub dolnych

  • wyginanie tułowia do tyłu w literę C

  • nieprawidłowe napięcie mięśniowe zauważane podczas karmienia albo ubierania dziecka, na przykład nadmierne prężenie się

  • zaciśnięte piąstki przez cały czas

  • częstsze używanie tylko jednej nogi albo ręki

  • brak reakcji lub słaba reakcja na bodźce

  • brak raczkowania, stania, prób samodzielnego chodzenia

  • brak umiejętności utrzymywania kontaktu wzrokowego

Zatem wtedy, gdy rodzic widzi takie objawy, powinien udać się do specjalisty. Najlepiej, aby był to rehabilitant dziecięcy, ponieważ nie zawsze pediatra jest w stanie właściwie zinterpretować powyższe symptomy. Zdarza się też, że są one lekceważone przez lekarzy i tłumaczone indywidualnymi różnicami w rozwoju niemowląt.

Gdy jednak rodzice chcą mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, rehabilitant dziecięcy to najlepszy wybór. Warszawa to jedno z miast, w którym możemy skorzystać z jego usług.

Jak rehabilituje się najmłodsze dzieci?

Gdy rehabilitant dziecięcy wskaże, że rzeczywiście u dziecka występują zaburzenia w rozwoju psychoruchowym, można rozpocząć odpowiednią terapię. Najczęściej problem związany jest z nadmiernym albo niedostatecznym napięciem mięśniowym i seria ćwiczeń jest w stanie krok po kroku przywrócić napięcie mięśni do prawidłowego poziomu.

Najmłodsze dzieci najczęściej rehabilituje się metodą NDT Bobath lub metodą Vojty. Różnią się one przebiegiem ćwiczeń, ale stosowane są w tych samych przypadkach. Dobór zależy od rehabilitanta dziecięcego. Intensywność i częstotliwość ćwiczeń zależna jest od konkretnego przypadku.

Niezależnie od tego, jaka metoda rehabilitacji zostanie wybrana, rodzice powinni pamiętać także o tym, że oni również odgrywają duże znaczenie w terapii. Rehabilitant często zaleca prowadzenie odpowiednich ćwiczeń w domu, które mają na celu poprawę wyników oraz ich utrwalenie.

Gdzie iść na rehabilitację z niemowlęciem?

Aktualnie rehabilitacja dziecięca możliwa jest zarówno w placówkach współpracujących z NFZ, jak i całkowicie prywatnie w Warszawie oraz w wielu innych miastach na terenie całej Polski. Niestety, oczekiwanie na wolne terminy na NFZ to duży problem. Ponadto, nawet jeśli dziecko dostanie się na zajęcia bezpłatne, trwają one najczęściej dość krótko, są rzadkie i są niewystarczające do tego, aby zapewnić optymalne rezultaty.

Właśnie dlatego wielu rodziców decyduje się na rehabilitację dzieci w placówkach prywatnych. Z usług tego rodzaju możemy skorzystać między innymi w Warszawie w Specjalistycznym Centrum Medycznym Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Małego Dziecka „Balumed”. Zapewnia ono profesjonalną pomoc swoim najmłodszym pacjentom i ich rodzicom.