Rozszerzanie diety niemowląt budzi wiele pytań u młodych rodziców. Jak zacząć, kiedy dziecko jest gotowe, co podać pierwsze, w jakiej konsystencji, czy karmić słoiczkami czy gotować maluchowi domowe jedzenie… Wątpliwości jest mnóstwo! Spróbujemy uporządkować nieco informacje, aby rozszerzanie diety niemowlaka było przyjemną wycieczką po świecie smaków!

Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?

Przede wszystkim zależy to od tego, czy karmisz piersią czy mlekiem modyfikowanym. Jeśli maleństwo pije Twoje mleko, należy zacząć wprowadzać posiłki po 6 miesiącu życia. Jeżeli maluch pije mieszankę – rozszerzanie diety rozpocznij po ukończeniu 4 miesięcy. Jakie są oznaki gotowości do jedzenia? Umiejętność stabilnego siedzenia (może być z podparciem), umiejętność wkładania zabawek i innych przedmiotów do buzi, zainteresowanie jedzeniem, np. wodzenie wzrokiem za jedzeniem rodziców, mlaskanie na widok posiłków członków rodziny, sięganie po jedzenie rodziców itp.

Sposoby rozszerzania diety niemowląt

Wielu rodziców zastanawia się czy podawać maluchowi gotowe posiłki w słoiczkach, czy samodzielnie przygotowywać potrawy. Jeśli wybierzesz dania ze słoiczków, zwróć uwagę na oznaczenia producenta, co do wieku dziecka, dla których jest on przeznaczony. Przygotowując posiłki w domu, zadbaj szczególnie o higienę – umycie rąk, warzyw, używanie niezniszczonych garnków i pojemników.

Zaletą przygotowywania dań dla malucha w domu jest cena posiłków oraz większa dowolność w łączeniu smaków. Z kolei gotowe posiłki można przygotować znacznie szybciej, szczególnie jeśli posiadamy podgrzewacz do butelek z funkcją podgrzewania słoiczków.

Jeżeli decydujesz się na przygotowywanie jedzenia w domu, możesz również rozważyć rozszerzanie diety metodą BLW (Baby-Lead-Weaning, tłumaczone w Polsce jako „Bobas Lubi Wybór”). Ta metoda polega na podawanie maluchowi warzyw, owoców i innych posiłków z pominięciem postaci papkowatej/rozdrobionej. Potrawy można układać maluchowi na tacce krzesełka do karmienia i obserwować jego naturalną reakcję sięgania po jedzenie i smakowania. Maluchy, które zaczynają przygodę z jedzeniem w ten sposób, zwykle nie mają w przyszłości problemów z nadwagą i przejadaniem się, ponieważ od początku naturalnie kontrolują ilość spożywanego jedzenia. Również lepiej rozwija się aparat mowy dzieci karmionych metodą BLW, gdyż różnorodna konsystencja jedzenia zmusza dzieci do trenowania jamy ustnej.

Od czego zacząć rozszerzanie diety?

Rozpocznij rozszerzanie diety dziecka od małych ilości, np. kilku łyżeczek. Najpierw maleństwo musi poznać nowe smaki i konsystencje. Może się okazać, że musi spróbować danej potrawy nawet 20 razy, żeby dopiero ją polubiło! Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt – rodzic decyduje, kiedy, co i w jaki sposób dostanie dziecko, ale to maluch kontroluje ilość. Nawet jeśli myślisz, że Twoja pociecha zjadła zbyt mało – nie zmuszaj do jedzenia! Dziecko naprawdę wie lepiej.

Zaczynaj podawać maluchowi najpierw warzywa. Dziecko ma naturalną preferencję słodkich smaków, dlatego owoce i tak w większości polubi. Warzywa stanowią większy problem. Nie zniechęcaj się, jeśli maluszek wypluwa zupkę. Zaopatrz się w śliniaczki i uzbrój się w cierpliwość. To normalny etap! Jeśli maluch zaczyna jest metodą BLW – koniecznie kup śliniak z rękawkami!

Jakie warzywa na początek? Delikatne, np. marchewki, ziemniaczki, dynia czy brokuł. Zacznij od dań jednoskładnikowych – w razie alergii zorientujesz się co było przyczyną!

Owoce – również zaczynaj od jednoskładnikowych przecierów ze słoiczków z odpowiednim oznaczeniem lub samodzielnie podaj dziecku przecier lub kawałki gruszki, jabłka czy banana. Na początku trzymaj się owoców występujących w naszej strefie klimatycznej.

Następnie, do dań warzywnych można zacząć dodawać chude, delikatne, gotowane mięso. Wiele maluszków lubi chwytać kawałki mięska paluszkami i kosztować je w ten sposób. Możesz także zaproponować maluchowi bezpieczne, idealne dla małych rączek sztućce.

Około 7-8 miesiąca życia, można zacząć podawać maluchowi nabiał – jogurty naturalne i twaróg. Niewielką ilość możesz przełożyć do miseczki i podawać mu, np. jako dodatek do owoców. Dziecko karmione piersią na żądanie bądź mlekiem modyfikowanym minimum 2 razy dziennie (liczą się także kaszki na mleku) nie potrzebuje dużych ilości nabiału. Nie podawaj mleka krowiego – obciąża nerki maluszka!

Napoje

Co maluszek powinien pić? Wodę i niedosładzane herbatki bądź niesłodzone kompoty z owoców. Podstawę jednak stanowi woda. Jak podawać maluchowi napoje? Przez kubeczki z ustnikiem twardym lub miękkim, bidony ze słomką lub specjalne kubeczki, które przypominają picie ze zwykłej szklanki.