W sklepach czeka na nas ogromny wybór ubranek dziecięcych. Możemy bez problemu znaleźć coś zarówno dla malucha mającego dopiero kilka dni, jak i dla kilkulatka. Wielu rodziców nie wie jednak dokładnie, czym kierować się przy doborze dobrych ubranek. Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Odpowiedni materiał

Jednym z głównych problemów przy zakupieniu ubranek dziecięcych jest wybranie takich, które będą wyróżniały się wysoką jakością oraz komfortem. O tym decyduje przede wszystkim materiał, więc warto zajrzeć na metkę, aby wiedzieć, z jaką tkaniną mamy do czynienia

Zdecydowanie na pierwszym miejscu znajduje się bawełna. To włókno naturalne, przyjazne dla skóry, które jest również łatwe do prania. Także sprawdzą się inne naturalne włókna, na przykład wiskoza, len czy wełna, ale uważajmy, ponieważ maluch może być uczulony na wełnę.

Unikajmy z kolei takich ubranek, które mają duży udział włókien z tworzyw sztucznych, na przykład akrylu, poliestru, poliamidu. Mogą nasilać pocenie i nie są przyjemne dla skóry. Nie dotyczy to kurtek czy innej odzieży wierzchniej, ponieważ tworzywa te dobrze sprawdzają się jako izolatory oraz mogą mieć właściwości wodoodporne.

Właściwy krój

Gdy kupujemy ubranka dla dziecka, warto też sprawdzić, jaki mają one krój. Generalnie najlepiej sprawdzają się proste, ponadczasowe kroje, które są też najbardziej komfortowe. Ubrania powinny być dla dziecka wygodne, nie powinny uciskać i krępować ruchów, szczególnie wtedy, gdy są wykonane ze sztywniejszych tkanin, na przykład jeansu.

W przypadku małych dzieci zwróćmy też uwagę na zapięcia. Takie ubranka dla dzieci jak śpioszki czy pajacyki powinny mieć dodatkowe guziczki, aby można było je łatwo zakładać i zdejmować.

Kolorystyka ubranek

Najczęściej ubranka dobieramy pod kątem kolorów, które podobają się nam lub dziecku. Do dyspozycji mamy mnóstwo wzorów i barw – od modnych obecnie szarości i beżów aż do różu czy niebieskiego.

Pamiętajmy jednak o tym, aby dobierać też ubranka praktycznie – najlepiej zdecydować się na te w jednej palecie kolorów, aby można było je łatwo komponować ze sobą. Pamiętajmy też o tym, że ubranka w intensywnych kolorach mogą farbować!